Stavri Pone - Faqe Personale

Diēka rreth Meje

Home
Diēka rreth Meje
Linke tė Parapėlqyera
Mund tė mė kontaktoni

Kualifikimet dhe veprat kryesore:
 
Studime pasuniversitare tė pėrqendruara nė Teorinė e Letėrsisė dhe Dramaturgji (me kurse dhe provime).

Veprat kryesore pėr fėmijė: Dy Binjakėt (novelė); Raketa (dramė); Piktorėt e Vegjėl (dramė); Ndodhitė e Egit dhe tė Pikut (novelė); Njeriu prej Bore (pėrralla); Shpata e Zjarrtė (pėrralla); Aventurat e Kokėkashtės (roman); Kokėkashta nė Ishullin e Gurtė (roman); Doni tė Njihni Dorin (tregime); Aventurat e Qerosit dhe Eramlit (roman)

Disa nga skenarėt pėr filmat e animuar: Njeriu prej Bore; Jo kėshtu Piku; Miri dhe Lodrat; Era dhe Balona; Arbitri, Arbitri!

Veprat kryesore pėr tė rritur; Flladi i Mbrėmjes (tregime); Dremitja (dramė); Nuk Ishte Vetėm Ėndėrr (roman); Lotėt e Trėndafilit (roman)         
 
Disa nga pėrkthimet kryesore:
 
Freedom in the Making of Western Culture
(by Orlando Patterson)
Out of control
(by Zbigniev Brzezinski)
The World that Came in From the Cold
(by Gabriel Partos)
An Outline of American Literature
(by Cathryn VanSpanckeren)
The History of Greece
(by Richard Clogg)
The Human Condition
(by Hannah Arendt)
On Natural Law
(by Samuel Pudendorf)
 
Ēmimet:
 
Medalja "Naim Frashėri", 1987
Ēmimi i Parė nė Konkursin Kombėtar pėr Fėmijė
(pėr dramėn), 1976
Ēmimi i Dytė nė Konkursin Kombėtar pėr Fėmijė
(pėr pėrrallat), 1984
Medalje nė Festivalin e Filmit tė Animuar
(pėr skenarin), 1986
Ēmimi i Dytė nė Festivalin e Filmit tė Animuar
(pėr skenarin), 1990
Ēmimi Penda e Argjendtė pėr romanin pėr fėmijė "Kokėkashta nė Ishullin e Gurtė", 2004

Parapėlqimet:

Shkrimtarėt e mi mė tė dashur:
Heminguej, Remark, Bellou
 
Regjisorėt e mi mė tė dashur:
Renuar, Felini, Tarkovski
 
Grupet muzikore mė tė dashura:
Pink Floyd, The Beatles, The Hollies

Dy fjalė pėr familjen time:

Jam i martuar, kam dy djem. Gruaja ime ėshtė mėsuese filozofie nė njė shkollė tė mesme nė Tiranė. Djali i madh studion pėr doktoraturė nė fushėn e Biokimi/Gjenetikės nė Kaliforni. I vogli punon nė njė bankė nė Tiranė.

S. Pone